1.6. 2018
Stravování podle astrologie a lunárního kalendáře
Zapomeňte na nesmyslné diety, dejte se na přirozenou cestu udržování tělesné hmotnosti a hubněte s rozumem – s pomocí lunárního kalendáře.
Lunární kalendář byl založen na tradiční astrologii. Poloha planet, a tedy i Měsíce, nemá samozřejmě vliv pouze psychiku a emoce. Fáze Měsíce ovlivňují i přírodní procesy na naší planetě, včetně lidského organismu. Pokud se tedy naučíme koordinovat své činnosti a stravování podle zákonitostí astrologie, prospějeme svému tělu nejen z hlediska zdraví, ale také můžeme urychlit regeneraci a především metabolismus, který přispívá k rychlejšímu spalování kalorií.
Klíčem k úspěchu je sledování lunární fáze. Nejdůležitější je mít přehled o úplňcích a novech, z čehož lze jednoduše odvodit, kdy měsíc takzvaně „couvá“ a kdy naopak „dorůstá“ – to jsou čtyři základní fáze, které si rozebereme podrobněji. Detailní informace a přesná data včetně času zjistíte v našem Lunárním kalendáři.
1. Nov (novolunní)
V této fázi Měsíce je spalování organismu prokazatelné nejrychlejší, na vrcholu jsou rovněž jeho detoxikační schopnosti. Je to tedy ideální začátek pro rozumnou dietu. Obzvláště v tento den (ale nejen v tento den) byste měli dbát na dodržování pitného režimu. Je nezbytné vypít minimálně dva litry neslazených tekutin denně (čistá voda, voda s citronem nebo neslazený čaj).
2. První čtvrť (měsíc dorůstá)
Tato lunární fáze je pro nás nejnáročnější, protože nadbytečné kalorie se snadno ukládají a my tak máme výraznější sklony k přibírání. Je velmi důležité si svůj příjem pečlivě hlídat.
Měli bychom se vyhnout především sladkým, tučným a smaženým jídlům. Ani uzeniny nám v tomto období neudělají dobrou službu. Naopak bychom měli konzumovat zeleninu (v libovolné úpravě), ovoce, ořechy, luštěniny, sóju, libové maso (drůbež, ryby), ovesné vločky, celozrnné pečivo a mléčné výrobky (ale zde pozor – pouze ty, které nás nezahleňují).
3. Úplněk
Úplněk dokáže být velmi magický, avšak někdy až neúprosný k lidskému zdraví. Běžné projevy bývají problémy se spánkem, únava, i nervozita a podráždění. Tělo zadržuje vodu, a také například rány se v tomto období hojí pomaleji.
Vzhledem k tomu, že už tak je náš organismus vytížen nepříznivými vlivy, měla by naše strava velmi střídmá. Vyhnout bychom se měli energeticky bohaté stravě – tedy tučným a sladkým pokrmům s jednoduchými cukry. Ideální je dát si zeleninový či ovocný salát, nebo si připravit smoothie. Někteří odborníci doporučují dokonce držet minimálně 8 hodin před úplňkem úplný půst.
4. Poslední čtvrť (měsíc couvá)
V této fázi pocítíme nový příval energie. Metabolismus pracuje na plné obrátky, trávení funguje, navíc máme chuť se hýbat. Proto pokud nechcete vyloženě hubnout, ale jen se udržovat, si teď můžeme dopřát i nějaké méně zdravé jídlo (avšak všeho s mírou, rozhodně to neznamená, že můžete na posezení sníst celou tabulku čokolády!). S blížícím se Novem se také zvyšuje schopnost těla vylučovat toxické látky. V tomto období tak zaručeně půjdou kila dolů snáze.
Vyhnout bychom se stále měli těžkým smaženým či tučným jídlům, i jednoduchým cukrům. Naopak se doporučuje konzumovat stravu bohatou na výživné látky a vlákninu – tedy zeleninu, luštěniny a ovoce. V neposlední řadě také libové druhy masa.